عمیق‌تر و عمیق‌تر

نصف شبه. بهتره بخوابم چون فردا نیاز به انرژی دارم اما مهم نیست. می‌خوام اگه تا صبح هم که شده بیدار بمونم و این فکرمو مکتوب کنم؛ هم توی ذهنم و هم روی کاغذ.
چی درسته و چی غلط؟ [به نظر من] هیچ تعریف یکتایی از درست و غلط بودن راه برای فردیت‌ها وجود نداره؛ درست و غلط بودن تعریف نسبیه.
از یه جایی به بعد سعی کردم دنبال راه درست بگردم و انقدر بهش مشغول شدم که دوره‌ی قبلش رو زیاد یادم نمیاد. سعی کردم هدف‌های مختلف در راستاهای مشخص تعریف کنم و بهشون برسم.
کلی زمان و کلی فکر گذشت و به این رسیدم که قضیه‌ی زندگی یه لِول عمیق‌تر از این حرفاست. نمی‌شه فقط سمت یه مشت هدف دوید. زندگی کردن برای تیک زدن هدف‌ها پوچ به نظر میاد. اگه لیست تموم بشه شاید بشه یه سری هدف جدیدتر تعیین کرد و رفت سمتشون. اگه به اونا هم برسی شاید باز بیای یه مشت هدف جدیدتر پیدا کنی و از اول. زندگی عمیق‌تر و همین‌طور زیستنش ساده‌تر از این باید باشه. تشنگی برای رسیدن به هدف‌ها پایان‌پذیر نیست؛ انسان متمایل به جاودانگیه و تمایل برای پیشرفت خودش‌هم تموم‌نشدنی. شیوه‌ی بهتری برای زندگی نیازه.
نمی‌گم که این‌ها غلط‌ان؛ صرفا می‌گم کافی نیستن. تا یه جایی جواب می‌دن. حداقل برای من این‌‌طوری بودن.
برای چی به وجود اومدیم؟ نمی‌دونم. شاید پوچ بوده و شاید هم دلیل خاصی داشته. به هر حال می‌خوام برم سمتش و به جواب برسم. شاید هم قبل این‌که به جواب برسم بمیرم اما این‌طوری حسرت چیزیو نمی‌خورم؛ چون وسط طی کردن یه سفری بودم که با تمام وجود دوست داشتم انجامش بدم و از لحظه‌هاش لذت می‌بردم.
این لحظه که دارم این متنو می‌نویسم اگه بهم خبر بدن که به زودی قراره بمیرم از این‌ که دارم این لحظه رو صرف نوشتن فکرم میکنم حسرت نمی‌خورم. از این‌که تصمیم گرفتم این چند روزم رو این‌طوری که برنامه ریختم زندگی کردم حسرت نمی‌خورم. می‌خوام روزای زندگیم رو همین شکلی بگذرونم تا جایی که ممکنه. و تقریبا می‌دونم که می‌خوام چی کارا کنم؛ حداقل تا 30 سالگیم رو بهش فکر کردم. این روز رو می‌خوام توی یادم بمونه؛ روزی که بهم ثابت شد برنامه‌هام چیزی بودن که عمیقا از ته دلم می‌خواستم و منم که به تصمیم‌هام ارزش می‌دم و درست نیست که تصمیم‌ها رو بیخیال بشم چون صرفا یه نفر نمی‌پسندتش.

زندان.

یکی از دلایلی که نوشتن و فکر کردن رو دوست دارم اینه که هیچ محدودیتی توش نیست. وقتی اولین بار رهایی از شاوشنگ رو دیدم به این فکر کردم که چی می‌شد اگه منم زندان می‌رفتم؟ شاید به تجربه‌های خاصی می‌رسیدم.
بعد از چندین ماه فکر کردن و دو سه سال تجربه‌های بد پشت هم به این رسیدم که من برای دانشگاه رفتن ساخته نشدم. بزرگترین اختلاف نظرم با سیستم دانشگاه اینه که دانشگاه آدم خلاق پرورش نمی‌ده؛ کسی رو پرورش می‌ده که کارها و چیزهایی که قبلا علم بهش رسیده (که خیلی وقت‌ها علم قدیمی رو بازگو می‌نه) رو یاد بگیره و همونا رو انجام بده دوباره. سیستم دانشگاه کسی که خلاق باشه رو پَس می‌زنه. سیستم ارزیابی دانشگاه تلاش محور نیست و نمره محوره. کسی که نتونه توی برگه بنویسه، بی‌سواد تلقی می‌شه. سیستمیه بسیار باینتری و صفر و یکی. ولی همه‌ی این‌ها مشکل شخصی من با دانشگاهه و اکثر افراد با این موضوع مشکلی ندارن.
چیزی که اکثر آدم‌ها قبول دارن اینه که اکثر آدم‌ها برای یک مدرک دانشگاه می‌رن. مدرکی که توی این جامعه توانایی اینو داره که دید بقیه رو بهت عوض کنه. جامعه‌ای که اکثر (ولی نه همه) انسان‌هاش توانایی فرد رو نگاه نمی‌کنن و اول مدرکش رو می‌بینن.
تعداد خیلی کمتری نسبت که کل آدم‌های این جامعه با این سیستم مشکل دارن. درصدی از بین این دسته تصمیم می‌گیرن از این سیستم بیان بیرون و با مدرک دیپلمشون زندگی کنن. عده‌ی دیگه‌ای تصمیم می‌گیرن ادامه بدن و بعدش هم با جریان مورد پسند جامعه می‌رن جلو و اصلا فراموش می‌کنن که اولش دنبال چیز دیگه‌ای بودن. بعضی ها هم فراموش نمی‌کنن ولی برای باقی عمر فقط توی دلشون نگهش می‌دارن و بعضی‌ها هم بعدش ادامه می‌دن به کاری که می‌خواستن.
قشنگ می‌تونم خودمو الان توی یه زندان تصور کنم؛ زندانی که در سلول‌هاش قفل نداره و دور دست و پای آدم‌هاش زنجیر نامرئیه. می‌خوام با دید اون شخصیتی توی فیلما زندگی کنم که توی زندان زنده میمونه و سالم بیرون میاد و نقشه‌هایی که برای موقع آزادی کشیده رو عملی می‌کنه. اما این زندانه یه مقدار آزادی توش بیشتره. توی این زندان کارهایی که دوست دارم رو هم انجام می‌دم. چند سال توی این زندان بودم ولی الان باید یه مقدار راه و روشم رو عوض کنم. به قول معروف که می‌گه: I used to be so fragile but now I’m so wild
ولی هنوز یه چیزی کافی نیست؛ میخوام از این زمان باقی مونده یه اثر خلق کنم. هنوز برای این که چطوری خواهد بود تصمیم نگرفتم.